Marka ve Patent Vekilliği Sınavına Nasıl Hazırlanmalıyız?

Bir sınava hazırlanmak ve başarılı olmak için beş unsurun bir arada bulunması gerekir. Aslında bu beş unsur, her konuda ve alanda başarılı olmanın anahtarını oluşturur. Bunlar; (1) Merak, (2) İlgi, (3) Bilgi, (4) Disiplin, (5) Çalışma. 
Bir alanda meslek sahibi olmanın, bir iş sahibi olmanın bu meslek veya işte başarılı olmanın ve bu başarı sonucunda çok kazanmanın temelinde merak unsuru yer alır. Bir konu, bir kişide mutlaka bir merak uyandırmalıdır. Eğer bir konuyu merak etmiyorsak, o konu üzerinde hiçbir çalışma, gayret ve başarının da olamayacağını baştan söyleyebiliriz.
Bu bağlamda, marka ve/veya  patent vekilliğini elde edebilmenin, marka ve patent vekilliği sınavlarında başarılı olup, marka ve/veya patent vekili olmanın ilk adımı da bu mesleklere merak duyulmasından geçer. Sadece bir mesleğim olsun, bir gelirim olsun gözüyle bakılması durumunda marka ve patent vekilliği sınavında başarılı olunması da zordur.
Bir meslek ya da işe merak duyulmuyorsa, ilgi de duyulmaz. Marka ve/veya Patent Vekilliği mesleğine ilgi duyulması, kişiyi aynı zamanda marka ve patentle ilgili araştırma, inceleme yapmaya yönelten, motive eden unsurdur. Merak ve ardından gelen ilgi, kişinin marka ve patent vekilliği mesleği yolunda ne yapılması, nasıl yapılması, neden yapılması, hangi yolların takip edilmesi gerektiği yolunda bilgilere ulaşması için gerekli ivmeyi kazandıracaktır. 
Bilgi, günümüzde en büyük güçtür. Marka ve Patent Vekilliği mesleğinin yakıtı gibidir. Nasıl ki bir araç yakıt olmadan yoluna devam edemez ise bilgi olmadan da marka ve patent vekilliği sınavına hazırlanmak mümkün değildir. Mesleği sürdürmek de imkansızdır. Merak ve ilgi duyulan bir konuda bilgi sahibi olmak kaçınılmazdır. Marka ve patent vekilliği sınavı sınavlarında başarılı olduktan sonra mesleki faaliyetin yürütülmesi sürecinde, marka ya da patent vekilinin kendi alanındaki en büyük güç ve kuvvet bilgidir. Bilgili bir marka ve/veya patent vekili adayı veya meslek sahibi olan patent ve/veya marka vekili, sınavda ya da mesleğinde başarılı ise bilinmelidir ki, kendi branşında ve alanında çok büyük bir bilgi hazinesine sahibidir.
Hatta bir marka ve/veya patent vekili adayı ya da marka ve/veya patent vekili, sadece kendi alanı ile ilgili mevzuat konularda değil, genel yetenek ve genel kültür açısından da derin ve geniş bilgiye, genel kültüre sahip olmalıdır. Zira bir marka ve/veya patent vekilinin önüne gelen herhangi bir konu veya olayda her türlü alanda bilgi sahibi olması, bu bilgisini ve zamanla edineceği tecrübesini yaratıcı yeteneği ile birleştirerek daha kolay bir çözüme ulaşabilmesi onun marka ve/veya patent vekilliği mesleğinde üstün bir başarı elde etmesini sağlayacaktır.
Her iş ve meslekte olduğu gibi, marka ve/veya patent vekilliği  mesleğinin en temel unsurlarından biri de disiplindir. Disiplinli olmak başarının olmazsa olmaz kuralıdır. Disiplin yoksa, karmaşa ve düzensizlik vardır. Disiplin varsa bir plan, program ve sistem vardır. Marka ve Patent Vekilliği sınavına hazırlık yapma sürecinde olsun, mesleğin yürütülmesi sürecinde olsun disiplinsizlik, miskinlik, vurdumduymazlık biraz sonra işleyeceğimiz çalışma faaliyetinin en büyük düşmanıdır.
Unutmayalım ki, her çalışma ve çaba mutlaka karşılığını bulur. Disiplinli, planlı, programlı ve bir takvime bağlı çalışma faaliyeti ise üstün başarıyı getirir. İşte bu nedenle marka ve patent vekilliğ sınavına çalışırken bir plan ve program yapmak, bu plan ve programa sadık kalarak yoğun bir şekilde çalışarak hazırlanmak en güzel yol ve yöntemdir.
Kişiden kişiye değişmekle beraber, bir marka ve patent vekili adayı sınav tarihinden en az üç ay önce çalışmaya başlamalıdır. Üstün başarıya ulaşmak için ideal zaman süresi 6 aydır.
Marka ve patent vekili adayı öncelikle çalışacağı ana derslerle ilgili bir plan ve program  yapmalı, her bir dersin ağırlığına ve yoğunluğuna göre bir takvim oluşturmalı, bu takvim ve programa mümkün olduğunca sadık kalmalıdır. Takvim oluştururken marka ve patent vekilliği sınavına en yakın son 2-3 haftayı tüm konuların genel tekrarına ve soru çözümlerine ayırmalıdır.
Bir diğer değinilmesi gereken konu da şudur :  Program ve takvim oluştururken, marka ve patent vekili adayının, bu program ve takvime göre çalışacağı kaynakları da önceden belirlemesidir. Bu hususta dikkat edilmesi gereken en önemli husus, kaynakların güncelliğidir. Zira mevzuatta değişikler söz konusu olabilmektedir. Mevzuat değişikliğine ayak uyduramayan güncel olmayan kaynaklar yanlış bilgiye ve  bunun sonucunda yanlış soru ve cevaplara neden olabilir. Önerimiz, kaynakların güncel olması dışında, detaylı ve konu anlatımlı bir ana kaynak  ya da kaynak grubunu seçerek işe başlamak ve bu kaynaklara göre programı oluşturarak takvime işlemek, bu takvime göre çalışmak en iyisidir. Takvimde sapmalar sizi korkutmasın. Yine de takvime sadık kalarak, ek çalışma yaparak programı başarı ile tamamlayabilirsiniz. 
“Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır” deyiminden yola çıkarak, marka ve patent vekilliği sınavına hazırlanmak için önce mevzuattan ve uluslararası anlaşmalardan başlayıp, sonra konu anlatımına ve soru çözümlerine geçmek mi iyi bir yöntemdir, yoksa konu anlatımlı kitaplardan çalışıp, mevzuatı ve uluslararası anlaşmaları da paralel olarak takip edip, konuları bitirdikten sonra soru çözümlerine geçmek mi iyi bir yöntemdir veyahut doğrudan soru çözümlerinden ve anlatımlı cevaplarını takip ederek, her bir soruya göre o konu hakkında konu anlatımlı bölümü veya kitabı takip etmek mi iyidir sorularının cevabını aslında aday kendi belirleyecektir.
Bizim naçizane önerimiz, seçilen ana kaynak ya da kaynak grubu ve takvime sadık kalarak, konu anlatımlı kaynaktan dersleri ve mevzuatı takip edip, örneğin Fikri Mülkiyet Hukuku ile ilgili konu anlatımlı kitabı güncel mevzuatla birlikte okuyup bitirdikten sonra onunla ilgili örnek soru çözümlerini yapıp, ardından bunların cevaplarını kontrol etme yoluyla çalışmaktır. Her bir ders için planlanan takvime göre konu anlatımı biten dersin sonunda soru çözümleri ve anlatımlı cevaplarından kontrol sağlamak dersin daha iyi pekişmesini sağlayacaktır. Takvim sonunda tüm dersler bittikten sonra sınava yakın son 2-3 haftalık sürede de genel bir tekrar ve soru çözümü yapmak en iyisidir.
Marka ve Patent Vekili adayları için belirli sakin ve sessiz bir ortamda yazarak,  not alarak çalışma dışında, adliyede, otobüste, tramvayda ya da bir randevuda beklerken cep telefonundan, tabletinden ulaşabileceği soru bankaları, ders notları, güncel mevzuat programları ile bu çalışmasını taçlandırmak mümkündür.
Legalsorubank olarak marka ve patent vekili  adaylarına yönelik olarak hazırlanan internet platformunda, yer alan 500 ü aşkın soru ve çözümlü cevap anahtarına, ders notlarına, güncel mevzuata ve uluslararası anlaşma metinlerini edinerek boşta geçme riski olan zamanınızı kendinizi marka ve patent vekilliği sınavına hazırlayarak değerlendirebilirsiniz.
Diğer yandan yine aşağıda linkini verdiğimiz 85 saatlik Marka ve Patent Vekilliği Sınavına Hazırlık Eğitimi (Offline) ile ilgili Video Eğitim Paketini edinerek hazırlık çalışmalarınıza çok büyük bir destek sağlayabilirsiniz.
Bu konuda sizlerle linklerimizi de blog yazımız sonunda paylaşmak isteriz.
Marka ve Patent Vekilliği sınavında başarılar dileriz.
MARKA VE PATENT VEKİLLİĞİ SINAVINA HAZIRLIK EĞİTİMİ PAKETİ(OFFLINE)

MARKA VE PATENT VEKİLLİĞİ SINAVINA HAZIRLIK SORU BANKASI VE EĞİTİM PAKETİ


Etiketler